FORGOT YOUR DETAILS?

Diyetisyen

(Mohammad Nasser Hodaei)

Spor yaparken bu sporu diyet ile desteklemek oldukça önemlidir. Kişiye özel hazırlanan diyet listeleri ve programları merkezimiz tarafından sunulmaktadır. Hazırlanan bu diyet listeleri tamamen kişiye yönelik özel olmaktadır. Merkezimiz faydalarından yararlanmak isteyen kişiler spor yaparken hem sosyal çevresini genişletmekte hem de tam destek alarak kilo vermektedir.

HEDEFİNİZE UYGUN

Kilo vermek, sıkılaşmak, kas dengesini sağlamak, daha fit olmak. Sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı geliştirip hedeflerinize kalıcı ve hızlı olarak ulaşmanıza yardım edeceğiz.

SİZE ÖZEL

Beslenme ve egzersiz programınızı, yaşam tarzınıza, geçmiş deneyimlerinize ve rahatsızlıklarınıza göre hazırlayacağız. Kısıtlayıcı, sürdüremeyeceğiniz diyetler ve zorlayıcı egzersizler olmayacak.

Sporcu beslenme

Genel olarak sporcuların diyeti; karbonhidrattan zengin, protein değerinden normal, yağ içeriğinden ise normalin biraz altında olmalıdır. Sporcuların sıvı kaybı normal bireylere göre daha fazla olduğundan içilen su miktarı arttırılmalıdır. Her sporcunun alması gereken kalori gereksinimi farklılık gösterir.

Sporcu diyeti

Sporla uğraşan kişiler ne kadar sıkı çalışırsa o kadar başarı elde ederler. Vücudu kuvvetlendirmek ve uğraşılan spora göre zayıf kalan bölgeleri güçlendirmek başarı için olmazsa olmazdır. Spor salonunda ve antrenmanlarda harcanan emekler  ne kadar yoğun olursa karşılığı o kadar iyi olur. Bu kişiler beslenme konusunun en az çalışmak kadar önemli olduğunu da bilirler. Sporcular arasında ʺKas mutfakta yapılır.ʺ diye bir söz vardır. Vücudu yeterli beslemezseniz kaslarınıza yeterli besini gönderemez ve gelişemezsiniz. Nasıl ki kaliteli yakıt kullanılan araçların performansı artıyorsa vücut da bir tür makine olduğu için ona sunacağınız yakıtın kaliteli olması gereklidir.

 

Sporcu su ihtiyacı

Sporcuların su oranının ise normalden % 5 daha yüksek düzeyde olması gerekmektedir. Sporcularda kaybedilen sıvının en kısa zamanda yerine konması; sakatlanmanın önlenmesi, kas ağrılarının geciktirilmesi, yorgunluğun geciktirilerek performansın arttırılması açısından önemlidir.

TOP